Celosvětově nejpopulárnější hazardní hra, ruleta, existuje ve dvou verzích, a to americké a francouzské.
Název je odvozen od francouzského slova “roullete”, což v překladu znamená “malé kolo”.
První solidní zmínka o ruletě pochází z Francie z 18. století (konkrétně roku 1796), kdy se o ní hovořilo jako o zábavné hazardní hře o peníze.
Toto přesvědčení trvá dodnes, stále se jedná o nejproslulejší hazardní hru vůbec.
Počátky rulety byly nesmírně zajímavé – poprvé se prý hrála už ve staré Číně a do Evropy ji přivezli obchodníci z Dálného východu.
Mnohem poutavější je ale názor, že ji v 17. století “vymyslel” francouzský matematik Blaise Pascal, který potřeboval tzv. generátor náhodných čísel a vůbec ho nenapadlo, že se z jednoduchého mechanismu jednoho dne stane nejoblíbenější hazardní hra.
Co ruleta obsahuje?
Ruletu tvoří otáčivé zařízení skládající se ze dvou soustředných kol, přičemž větší kolo je nepohyblivé a menší kolo se otáčí (roztáčí ho krupiér).
Zásadní rozdíl mezi oběma verzemi rulety spočívá v počtu čísel, přičemž:
- francouzská varianta obsahuje 37 čísel a
- americká varianta obsahuje 38 čísel.
Základních 36 čísel je rozdělených na červená a černá (rovnoměrně na 18 červených a 18 černých) a poslední číslicí je 0, ta je zelená.
Americká verze obsahuje ještě jedno číslo navíc, a to zdvojenou 0 (neboli 00).
Princip a sázky jsou u obou forem stejné, stejně jako barevné rozdělení a “náhodné” střídání na kole.
Základní pravidla rulety – Jak se hraje?
Obr. 1: Klasická ruleta, kterou můžete vidět např. v kasinech. | Zdroj: pixabay.com
Ruleta je hazardní hra vhodná i pro začátečníky, protože pravidla jsou velice jednoduchá.
Podíváte-li se na obrázek, vidíte 2 kola – jedno obsahuje čísla, druhé obsahuje barevné “výřezy”, kam padá kulička. Kolo s čísly je statické (= nehýbe se), kolečko s výřezy pro kuličku roztáčí krupiér.
Barvy a čísla na kole se střídají. Jak si můžete všimnout, čísla nejsou na kole uspořádaná v řadě, naopak jsou “rozházená” jaksi ledabyle.
Je to záměr.
Jsou uspořádaná tak, aby se pokryla co nejrozsáhlejší kombinace lichých-sudých a malých-velkých čísel, a vznikl tak (takřka) neomezený počet možností a bylo opravdu o co hrát.
Jak se hraje ruleta? Role krupiéra a hlášky ve hře
Krupiér obsluhuje malé kolo rulety a kuličku. Je důležité si uvědomit, že role krupiéra a jeho um “správně hodit kuličku” není nesmysl, který jsme si právě vymysleli.
Dobře hozená kulička vypadá takto: krupiér vrhne kuličku po vnitřním obvodu velkého kola proti směru otáčení malého kola.
Sázející začíná hru tradičními hláškou: “Vaše sázky, prosím!”, anglicky “Your bets, please!” nebo “Make your bets, gentlemen!”, francouzsky “Faites vos jeux, messieurs!”.
Jakmile začne zpomalovat kulička v malém kole, sázející hlásí: “Konec sázek!”, anglicky “No more bets!”, francouzsky “Rien ne va plus!”.
Krupiér samozřejmě také hlásí vítězné číslo a tradičně na něj výrazně ukazuje, aby bylo jasně patrné.
V online verzi rulety je výřez s vítězným číslem označen výraznou barvou nebo symbolem (např. panáčka). Krupiér posléze odstraní ze stolu sázky hráčů, co prohráli, a na závěr vyplatí vítěze.
Pravidla rulety – Jaké jsou systémy sázení?
Systém sázení v ruletě je rozsáhlý a teoreticky je tam od toho, aby zvýšil pravděpodobnost výhry, případně úplně změnil pravidla výher.
Ruleta je hazardní hra, v níž se nejčastěji uplatňují tyto systémy sázení:
- D’Alembert,
- Fibonacci,
- Labouchere,
- Martingale,
- Metoda třetí strany,
- Metoda čtyřek a
- Paroli.
Teoreticky lze promyšlenou volbou typu sázek zlepšit sázkový poměr, jistotu ovšem ani jeden typ sázení nepřináší.
D’Alembertova metoda
D’Alembertově metodě se říká také “pyramidové schéma” a spočívá v tom, že se po každé prohrané sázce ta předcházející zvýší o jednu jednotku a po výhře se o jednotku sníží.
V tomto postupu je třeba setrvat tak dlouho, než se původní sázka vrátí zpět.
Příklad: Řekněme, že sehrávku začnete se sázkou 5 Kč. Pokud prohrajete, musíte vsadit 10 Kč. Pokud prohrajete znovu, vsadíte 15 Kč. Vždy se to zvyšuje o tu původní sázku z úvodu hry. Když sázku s 15 Kč vyhrajete, zbude vám tak akorát na pokrytí ztrát, ale nebudete v plusu. Pokud takto chcete hrát dál, musíte do další sehrávky vsadit sumu o jednotku nižší, tj. 10 Kč (15-5 Kč).
Fibonacciho posloupnost
Fibonacciho posloupnost neboli Fibonacciho metoda je nejoblíbenější a nejvyužívanější systém sázek napříč světem hazardních her.
Jedná se o posloupnost celých čísel, v níž je každý následující prvek tvořený součtem dvou prvků předcházejících.
Aplikací tohoto pravidla dostáváme takovouto posloupnost: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, atd.
Příklad: Řekněme, že tato čísla ilustrují výši vašich sázek. Začnete-li s počáteční sázkou 1 Kč a prohrajete, vsadíte znovu 1 Kč (0+1), dále 2 Kč, 3 Kč, 5 Kč, atd., dokud nevytvoříte vítěznou sázku. Po výhře odstraníte ze své sázky dva předchozí prvky tvořící řadu. Vyhrajete-li např. 5 Kč, odstraníte prvky 3 a 2 a pokračujete se sázkou 2 Kč (1+1).
Laboucherova metoda
Laboucherovu metodu jako jedinou nevymyslel matematik, ale politik a spisovatel Henry du Pré Labouchere.
Spočívá v tom, že součet prvního a posledního čísla vámi vymyšlené posloupnosti tvoří výši první sázky.
V případě prohry k číslu připočítáváte hodnotu odpovídající výši prohrané sázky. V případě výhry musíte z řady vyškrtnout čísla, která dala vzniknout první sázce, tedy první a poslední.
Hra končí, jakmile vyškrtáte všechna čísla ze své posloupnosti.
Příklad: Pro pochopení řekněme, že si vytvoříte úplně jednoduchou posloupnost 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Počáteční sázka tedy tvoří 8 Kč (1+7; první a poslední číslo v řadě). Jakmile zvítězíte, bude vaše posloupnost vypadat takto: 2, 3, 4, 5 a 6. Když prohrajete, bude to takto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 8 a další sázka už bude 9 Kč (1+8; první a poslední číslo v řadě).
Martingale metoda
Martingale je nejznámější a nejoblíbenější systém sázek napříč všemi odvětvími, kde se dá sázet, nejen v ruletě a hazardních hrách vůbec, ale např. i ve sportu.
Princip metody je velice jednoduchý, musíte mít na paměti de facto jen jedno pravidlo: Po každé prohře se zdvojnásobuje částka předchozí sázky.
Jak to vypadá v praxi?
Řekněme, že si vsadíte 5 Kč na to, že kulička padne na červenou, ale ona skončí v černém výseku a vy prohrajete. V dalším kole už musíte vsadit dvojnásobek původní sázky, tedy 10 Kč.
V dalším už 20 Kč atd. Jestliže v následujícím kole konečně vyhrajete, vracíte se de facto na začátek, tj. k 5korunové sázce.
Příklad: Nezačneme právě pozitivně a řekneme, že jste prohráli 5 sázek v řadě po 5 Kč. Právě máte vsazeno 80 Kč (5 Kč, 5 krát 2 = 10 Kč, 10 krát 2 = 20 Kč, 20 krát 2 = 40 Kč, 40 krát 2 = 80 Kč). V následující sehrávce budete muset vsadit už 160 Kč, ale pokud vyhrajete, dostanete dvojnásobek výhry, takže dalších 160 Kč navíc. Tím se vynuluje počáteční sázka + z výhry můžete odečíst kumulovanou ztrátu 80 Kč a jste ještě 80 Kč v plusu. Jak vidíte, v této situaci stačí mít “štěstí” jednou a nejenže smažete všechny ztráty, ale budete i mít zajímavý zisk.
Metoda třetí strany
Metoda třetí strany neboli zákon třetin vychází z jednoduchého předpokladu, že z celkového počtu 37 roztočení kola (u francouzské rulety) nikdy nepadne celá 1 třetina čísel.
Vezmeme-li v potaz, že celek tvoří 3 třetiny, tak podle tohoto pravidla padne 1 třetina čísel více než jednou, druhá třetina výhradně jednou a třetí třetina (téměř) nikdy.
Jak s touto informací naložit? Inu, můžete podle ní poznat tzv. oblíbená čísla, tedy ta, co s největší pravděpodobností padnou vícekrát, a je tedy dobré si na ně vsadit.
Metoda čtyřek
Metoda čtverců neboli metoda čtyřek – jeden z nejméně používaných sázkových systémů, o to je ale účinnější.
Její trik spočívá v sázení na čtverce čísel rulety, tedy např. na čísla 5, 6 a 8, 9. Pokud vyhrajete, získáte osminásobek vaší sázky.
Jestliže prohrajete, tzv. stojíte, takže nemůžete zvyšovat sázku. Musíte uzavírat pořád tu samou sázku; teprve když prohrajete poosmé, sázku zdvojnásobíte.
Příklad: Řekněme, že na začátku hry vsadíte 5 Kč, a pak osmkrát za sebou prohrajete, tzn., že ani jedno číslo z vámi vybraného čtverce po 8 kol nepadne. V tu chvíli máte ztrátu 40 Kč (5×8) a v devátém kole musíte vsadit už 10 Kč (dvojnásobek původní sázky). Když vyhrajete, připíšete si hned na konto 80 Kč (10×8; výhra rovná se osminásobek vkladu), což je mimochodem také dvojnásobek sumy, kterou jste prve prohráli.
Paroliho metoda
Paroliho metoda sázení je zvláštní tím, že od počátku počítá s velkou sebedisciplínou hráče v tom smyslu, že jakmile dosáhne stanoveného cíle, měl by přestat hrát a odejít od stolu.
Měl by si rovněž stanovit realistické cíle, protože když se např. rozhodne hrát se sázkami ve výši 2 Kč a cílí na výhru ve výši 1 000 Kč, je to poněkud nerealistické.
Paroliho metoda vám dovoluje vsadit jakkoli vysokou částku, obzvlášť zpočátku je ale dobré pracovat s malými sázkami, abyste rychle nepřišli o spoustu peněz.
Na začátku tedy vsadíte nějakou částku, a když prohrajete, vsadíte tu samou částku.
Po výhře sázíte vyhranou sumu + počáteční sázku. V dalším kole děláte to samé a v dalším zase to samé.
Příklad: Řekněme, že na začátku vsadíte 2 Kč na černou a vyhrajete. V dalším kole už sázíte 4 Kč, v dalším 8 Kč, atd. Samozřejmě celou dobu na vámi zvolenou barvu, v tomto případě na černou.
Jaké jsou klady a zápory jednotlivých typů sázek?
I kdybyste jednotlivé sázkové systémy ovládali na plně profesionální úrovni, nikdy nedojdete ke stoprocentní šanci na výhru.
Tak jako tak jde vždy o hazardní hry, a tam je nutné počítat s velkou rolí náhody.
Jaké (ne)výhody s sebou přinášejí nejznámější metody sázení?
Martingale metoda
Výhody
Když vyhrajete, připíšete si na účet všechny své předchozí ztráty + zajímavý zisk.
A pokud kombinujete různé varianty martingale sázení, máte 50/50 šanci na výhru, jestliže sázíte stylem červená/černá; sudá/lichá.
Nevýhody
Hráč může celkem rychle přijít o svůj bankroll, obzvlášť pokud hned na začátku udělal nesmyslně vysokou sázku.
Některá fyzická i online kasina navíc stanovují maximální limity sázek, a hráč tedy nemá možnost sázet do té doby, aby vyhrál a vyrovnal své ztráty.
Laboucherova metoda
Výhody
Tento systém se hodí pro všechny systematické a organizované hráče, protože při něm stačí dodržovat určité pořadí pravidel a k zisku se dostanou, i kdyby obrazně nechtěli.
Jedná se také o systém, v němž lze vyhrát opravdu pěknou sumu v relativně krátkém hracím čase.
Nevýhody
Důraz kladený na disciplínu bývá pro mnoho hráčů příliš limitující; pokud ale řád nemají, může se jim lehce stát, že prohrají několik sehrávek v řadě a brzy skončí ve ztrátě.
Kdokoliv, kdo neholduje disciplinovanému hraní, by se měl této metodě raději vyhnout.
Paroliho metoda
Výhody
Hráč preferující Paroliho metodu si může užívat hru i bez velkých vkladů a může ze hry odstoupit poté, co už dosáhl svých cílů a pojistit si tak výhru.
Kromě toho může tuto metodu kombinovat s dalšími strategiemi francouzské verze rulety.
Nevýhody
Čím častěji v řadě prohráváte, tím těžší je získat zpátky svou ztrátu a ještě se dostat do plusu.
Vezmeme-li v potaz, že např. 6 po sobě jdoucích proher vyžaduje okamžitě 3 po sobě jdoucí výhry, je prostor pro delší smůlu poněkud omezený.
D’Alembertova metoda
Výhody
Tato metoda je obzvlášť vhodná pro hráče, co si chtějí hru především užít a nechtějí riskovat moc peněz.
I s malým vkladem se dají vyhrát zajímavé sumy, protože systém zásadně omezuje ztráty a kompenzuje je celkem vysokými výhrami.
Nevýhody
Výhoda může být zároveň i nevýhodou, proto je pro někoho nemožnost vyhrát velkou sumu peněz spíše omezující.
Je také pravda, že musíte hrát dlouho, než pokryjete ztráty a ještě déle, než začnete také něco inkasovat.
Fibonacciho posloupnost
Výhody
Opět metoda, kde je možné začít s malými sázkami a postupně je navyšovat.
Je totiž méně riziková než ostatní systémové sázky a lze si ji přizpůsobit rozpočtu, který zrovna máte k dispozici.
Nevýhody
V momentě, kdy hráč prohrává, musí svoje sázky neustále zvyšovat. Jakmile začne vyhrávat, je nucený je snižovat.
Tím ztrácí manévrovací prostor, protože prohry ho rychle o peníze připravují, ale výhry mu zase neumožňují vsázet, kolik chce, a mít šanci vyhrát velkou částku.
Metoda čtverců
Výhody
Jednoduchý princip umožňující vyhrát poměrně velké sumy peněz a nevystavovat se zbytečně velkému riziku.
Metoda čtverců totiž nepodporuje bezhlavé sázení, neboť po prohře nezdvojnásobuje vklad, takže hráči se spíš drží při zemi.
Nevýhody
Hráč musí hrát dlouho, než začne vyhrávat, a pravděpodobnost je tu vždycky nižší než u klasické martingale metody.
U tohoto principu máte 4 čtverce oproti 18 čtvercům v tradiční martingale metodě, takže pravděpodobnost vítězství je skoro pětkrát menší.
Metoda třetí strany
Výhody
Metodu třetí strany lze přizpůsobit hráčskému bankrollu neboli rozpočtu – i hráč s velmi nízkým rozpočtem si může hru užít.
Je to jednoduchá metoda, z níž může hráč vyjít vítězně, i když ze 2 sázek vyhraje pouze 1.
Nevýhody
Princip třetin není založený na žádném pevném matematickém základě, naopak je tak trochu vymyšlený, tudíž vám nezaručí žádnou výhru.
Součástí metody není skoro žádné (nebo absolutně minimální) přemýšlení o vlastním bankrollu, takže se celkem rychle můžete ocitnout bez peněz.
Pravidla rulety – Jak se dělají základní sázky?
V ruletě máme 12 základních sázek, a pak také několik zvláštních typů, které si hráč osvojí zkušenostmi a opakováním sehrávek.
Se seznamem sázek souvisí také sázkové systémy, o kterých jsme se bavili v předchozí kapitole.
Jak vypadá 12 základních sázek v ruletě?
- Rovné sázky – jednoduché neboli rovné sázky jsou sázky s výplatním poměrem 1:1. Dají se dělit podle barvy a velikosti. Většinou narazíte na sázky typu červená/černá (v případě výhry barvy se vyplácí jednonásobek výhry), suchá/lichá (v případě výhry se opět vyplácí jednonásobek výhry) a malá/velká (malá je od 1 do 18 a velká od 19 do 36; opět se vyplácí jednonásobek výhry).
- Sázka na 1 číslo – sází se na jakékoliv číslo včetně nuly a v případě výhry se vyplácí 35násobek vstupní sázky.
- Sázka na 12 čísel – nejčastěji se sází na tucty a sloupce. U sloupce se sází na horní řadu (čísla dělitelná 3), prostřední řadu (čísla dělitelná 3 se zbytkem 2) a dolní řadu (čísla dělitelná 3 se zbytkem 1). V případě výhry se vyplácí dvojnásobek vsazené částky. U tuctu se sází na první třetinu (čísla 1 až 12), druhou třetinu (čísla 13 až 24) a třetí třetinu (čísla 25 až 36). Při vítězství se opět vyplácí dvojnásobek vsazené částky.
- Kombinované sázky – u kombinovaných sázek lze sázet na více čísel. Nejoblíbenější je sázka na 2 čísla, kdy se žeton umístí přesně doprostřed mezi tato 2 čísla a v případě výhry se vyplácí 17násobek vstupní sázky. U sázky na 3 čísla se sází na 3 čísla v jednom sloupci (např. 4, 5, 6) nebo na trojice s 0 (např. 0, 1, 2 či 0, 2, 3). Vyplácí se 11násobek vsazené částky. Dále lze vsadit na čtverce a na 6 čísel.
Rozdíly mezi oběma ruletami – Jak se hraje francouzská a americká verze?
Jaký je rozdíl mezi francouzskou a americkou ruletou? Princip hraní se u obou verzí trochu liší.
Výsledky jsou u obou sice nepředvídatelné, ale určitými strategiemi je možné alespoň trochu zvýšit šanci na výhru.
Francouzská ruleta je nejklasičtější verze této hazardní hry, kdy si hráči v úvodu zvolí barvu a konkrétní čísla, případně kombinace obojího – tedy skupiny čísel a mix s červenou a nebo černou barvou.
Jakmile hráči mají sázky hotové, krupiér hodí kuličku do malého kola a vítězem je ten, co správně odhadl, kam kulička dopadne.
Americká ruleta se od francouzské liší především v přítomnosti zdvojené nuly (00), která přináší vyšší pravděpodobnost výhry.
Velké kolo a čísla na něm jsou u obou verzí shodné, rozdíl je na malém kole, kde 0 a 00 sídlí naproti sobě.
Typy sázek jsou shodné mezi oběma verzemi, pouze přítomnost dvojité nuly umožňuje vytvořit sázky navíc (např. 00-1; 00-2, 00-3,…).
Nula v ruletě – Jakou roli hraje 0 ve hře?
Nula (0) v ruletě obvykle mívá klasickou hodnotu této číslice, tedy nulovou.
Běžně narazíte na situaci, kdy na malém kole padne 0 a všechny typy rovných sázek (tedy červená/černá, malá/velká i sudá/lichá) okamžitě prohrávají.
Některá fyzická a online kasina (zejména v Evropě) to ale mají trochu jinak.
- Rovné sázky jsou zmrazeny a o jejich osudu rozhodne další kolo (buď padnou a jsou proplaceny hráči, nebo nepadnou a propadnou ve prospěch kasina).
- Hráči může připadnout tzv. podílnictví, kdy polovinu sázky získá a druhá polovina jde na účet kasina.
Přítomnost 0 je výhodná zejména pro kasina, protože se zvyšuje pravděpodobnost prohry hráče a inkasování kasina.
U francouzské rulety má kasino 1,35% šanci “shrábnout” hráčovy sázky, protože hráč má ve chvíli sehrávky 19 možností prohry z 37 (18 + 0).
U americké verze rulety, která navíc obsahuje ještě dvojitou 0, je pravděpodobnost “vítězství kasina” ještě vyšší (konkrétně 2,63%).
Ztrátovost aneb Čím déle hrajete, tím nevýhodnější to pro vás je
Na závěr je dobré uvědomit si jednu zásadní věc – v dlouhodobém měřítku, tedy kdyby se počet sehrávek limitně blížil nekonečnu, je hraní rulety pro hráče vždy ztrátové.
Vychází to z klasického matematického poměru, kdy na každou jednu hru připadá ztráta 1/37 vkladu.
Pokud tedy vsadíme např. 1000 Kč a hrajeme opravdu dlouho, ztrácíme vlastně každou hrou 27 Kč.
Ve skutečnosti je úplně jedno, jaký sázkový systém si zvolíme, protože výše ztráty závisí vždy a jedině na výši sázky.
Z toho vyplývá, že vůbec nezáleží na tom, jestli vsadíme 10 Kč nebo 10 000 Kč, vždy ztratíme shodně, a to 1/37 průměrného vkladu. Je důležité nenechat se zmást mýty, které kolem rulety kolují.
Většina hráčů se mylně domnívá, že pokud na ruletě doposud padla např. desetkrát červená, musí teď zákonitě padnout černá, aby se to “vyrovnalo”.
Je to nesmysl, protože každé číslo padá s pravděpodobností 1/37, kdyby to tak nebylo, kasina by brzy zkrachovala.
Uveďme si to na příkladu:
Sázíte na 1 číslo a 36krát vyhrajete vklad, přesto stále platí, že to vaše číslo padne jednou z 37 her.
Vsadíte-li 37krát na jedno číslo 10 Kč a ono na poslední roztočení padne, sice vyhrajete 360 Kč, ale doposud jste kasinu zaplatili 370 Kč, z čehož vyplývá, že 1/37 sázek shráblo kasino.
Tento příklad samozřejmě platí jen při nekonečném počtu her (tedy počtu her limitně blížícímu se nekonečnu).
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.